Mária Út - Szlak Marii przebiegający przez Kőszeg

Mária Út to Szlak biegnący ze wschodu na zachud Europy, przez Kőszeg, do Mariazell w Austrii i Csíksomlyó w Rumunii. To nowoczesny szlak pielgrzymkowy dla tych którzy poznać chcą zwyczaje i święte miejsca innych mieszkańców rożnych ciekawych zakątków Europy.


Kőszeg znajduje się właśnie na Szlaku świętej Marii. Tutaj na placu przed ratuszem podziwia można pomnik świętej Marii, który w swej historii wiele przeżył, był sporem mieszkańców miasta, ale dziś pięknie stoi i czuwa nad miastem z jej najważniejszego miejsca, spogląda na szukających pocieszenia i swej drogi.

Szlak świętej Marii przebiega przez niesłychanie piękne miejsca w Naturpark, czyli Narodowym Parku w Kőszeg, w okolicznych lasach znajdują się oznakowania dla pieszych pielgrzymów, drogowskazy. Warto wybrać się do Csepreg gdzie znajduje Kaplica NMP oraz Święta Studnia, której patronka jest Święta Maria Panna.

Następnym ważnym miejscem jest Zakon Norbertanów w Csorna kolo Kőszeg, gdzie w klasztorze znajduje się cudowny obraz Matki Boskiej z 1757 roku nazywanej Matka Boska Saraceńską od ciemnego koloru jej skory. Przed obrazem dokonywały się niejednokrotnie uzdrowienia, jak mówi historie tego świętego miejsca.

Zamek Frakno w Austrii. Zaledwie 40 km od Kőszeg znajduje sie przepiękny Zamek Frakno, który wybudowana został przez Księcia Pála Eszterházy na miejscu kościoła wybudowanego na cześć NMP w roku 1100. Kiedy to Sultan Sulejman w roku 1530 próbował zdobyć zamek, znajdujący się w kaplicy obraz NMP uchronił go od nieszczęścia. Zamek Frakno ponadto skrywa wiele innych tajemnic i miejsc wartych oglądania. Wystawy, galerie. Położony jest w przepięknym miejscu gdzie organizowane są jarmarki adwentowe, wielkanocne, odpusty i inne święta.

Na drodze z Kőszeg do Szombathely w miejscowości Gencsapáti znajduje się Święte Źródło i Kaplica NMP, kościół pochodzący z okresu gotyku, w zapiskach z 1674 roku możemy odczytać o nim informacje. Warto odwiedzić tez Katedre NMP w Győr gdzie znajduje się przywieziony z Irlandii w 1649 roku obraz Świętej Marii Panny, z którego w w 1697 roku 17 marca o 6 rano, płynęły krwawe łzy.

Wymieniłam tylko kilka zabytków i miejsc w okolicy Kőszeg gdzie mieszczą się święte miejsca wybudowane dla NMP. Warto od ich zwiedzania ze mną, rozpocząć swoja przygodę z Szlakiem Świętej Marii.
Mniejsze kaplice są przeważnie na zamknięte i otwierane są na prośbę, warto je odwiedzić tez w dniach gdy obchodzą swoje święta i przyciągają grupy przyjezdnych.